Zdjęcie Tajemnicze Skałki na Kobylej Górze
Tajemnicze Skałki na Kobylej Górze

Na terenie Chronowa w Wiśnicko – Lipnickim Parku Krajobrazowym odnajdujemy ciekawy pomnik przyrody w postaci głazów o wysokości nawet 2.5 metra na przestrzeni wieków narosło wiele miejscowych historii i legend związanych z ich powstaniem. Jedna z nich opowiada o dworzaninie, który okrutnie traktował swoich poddanych więził ich nie pozwalając im wychodzić nawet w dni świąteczne. Jedna z służących chcąc odwiedzić chorą matkę a nie uzyskując pozwolenia rzuciła na swego pana i jego dwór klątwę. W wyniku, której został on zniszczony a na jego miejscu pojawiły się nieruchome głazy.

Druga owiana tradycją legenda mówi o jednym z rodu Gryfów, który przeszedł na islam i na miejscu dzisiejszych skałek miał powstać meczet. Człowiek ten został wyklęty z rodu a nad kobylą górą przeszła burza, która zmiotła obiekt z powierzchni ziemi a jego miejscu pojawiły się wspomniane głazy.

To tylko dwie z pośród wielu legend dotyczących skałek w Chronowie faktem jest natomiast, iż na jednej ze skał widnieje napis wyryty alfabetem łacińskim. Jego znaczenie jednak do dzisiaj nie jest znane oprócz tych rycin na jednej ze skał odnajdujemy datę 1707 r i obiekt podobny w konturach do świątyni.

Ten omawiany pomnik przyrody stanowi jedną z głównych obok kościoła atrakcji Chronowa.